Bambusa audums - skaistums, veselība, ekoloģija

Bambusa audums - skaistums, veselība, ekoloģija

Tekstila izstrādājumi no bambusa šķiedrām tirgū parādījās salīdzinoši nesen, bet jau ir kļuvuši par pārdošanas favorītiem. Šādu audumu izmanto dvieļiem, gultas veļai, bērnu apģērbiem un trikotāžai, kā arī svētku vai ikdienas apģērbiem. Daudzi vadošie dizaineri regulāri piedāvā jaunas bambusa apģērbu kolekcijas.

Šim novatoriskajam materiālam ir daudzas unikālas īpašības, kas īpaši svarīgas veselīga dzīvesveida atbalstītājiem.

Kā izgatavo bambusa šķiedras audumu?

Bambuss ir karstā klimata augs, kura galvenā iezīme ir liels augšanas temps un tas nav kaprīzs. Atšķirībā no kokvilnas, tas nenoārda augsni un augšanas laikā neprasa ķīmisku apstrādi. Turklāt, šai “garajai zālei” piemīt daudzas noderīgas īpašības un tās sastāvā ir daudz vielu, kas veicina veselības saglabāšanu.

Mākslīgo šķiedru no bambusa sāka ražot 2000. gadā un jau pēc dažiem gadiem šī auduma izstrādājumi sāka aktīvi iekarot tirgu. Taču, iegādājoties izstrādājumus, kuriem uz etiķetes rakstīts “bambuss”, jāņem vērā, ka to ražošanā tiek izmatotas divas atšķirīgas tehnoloģijas - attiecīgi materiāla īpašības, kā arī to cena būs atšķirīga:

 • Mehāniskā bambusa apstrādē, to maļot un apstrādājot ar fermentiem, iegūst līdz 15 cm garas šķiedras. Šīs nedaudz grumbuļainās šķiedras sauc par “bamboo linen” (bambusa lini) un tās ir videi draudzīgas un vislabvēlīgāk ietekmē veselību, taču ir ļoti dārgas.
 • Tradicionālās tehnoloģijas apstrādē izmanto sārmus vai sēroglekli -  tas ir ātrs un salīdzinoši lēts process un šādā veidā iegūto materiālu sauc par “bamboo viscose” jeb “bamboo rayon” (bambusa viskoze). Šo bambusa šķiedru izmanto biežāk, īpaši, sajaukumā ar kokvilnu.

Bambusa viskozes šķiedra ir pūkaina, ļoti izturīga dzija ar lielu dobumu skaitu. Tai ir ļoti labas izolācijas īpašības, ir elpojoša un var absorbēt lielu daudzumu ūdens, turklāt, krāsas saglabājas spilgtas un piesātinātas.

Materiāla īpašības

Plašā izplatība, ko ieguvuši audumi no bambusa, balstās ne tikai uz modes un veiksmīga mārketinga politikām. Zinātniskie pētījumi un klientu atsauksmes ļauj izdalīt vairākas vērtīgas īpašības, kuru dēļ šī novatoriskā šķiedra gūst virsroku pār saviem konkurentiem:

 • augsti ekoloģiska izejviela;
 • lieliskas higiēniskās un labsajūtas īpašības;
 • hipoalerģisks materiāls;
 • augsti izturīga, tajā pašā laikā maiga, elastīga un gaisa caurlaidīga (par 20% lielāka caurlaidība nekā dabiskai kokvilnai);
 • ir pierādīts, ka ekoloģiski tīras bambusa šķiedras dienā nogalina līdz 70% baktēriju, turklāt, efekts ilgst līdz 5 mazgāšanas reizēm;
 • apģērbs no bambusa aiztur līdz 100% UV starojuma;
 • ir ļoti patīkami pieskarties zīdainajam bambusam, tas nekad izraisa nobrāzumus un kairinājumus, bet veicina to dzīšanu;
 • šķiedrai piemīt augsta spēja absorbēt ūdeni un nepatīkamas smakas;
 • tas gandrīz nedeformējas, labi mazgājas un saglabā pievilcīgu izskatu un īpašības līdz 500 mazgāšanas reizēm.

Tādējādi, šo novatorisko audumu apģērbu, mājas tekstila un gultas veļas izmantošanas pieredzi apstiprina daudzās pozitīvās atsauksmes. Šādā apģērbā nesasvīst, nav karsi, tas droši aizsargā no aukstuma un saules, pasargā no alerģijas un citiem kairinājumiem.

Būtiski, ka bambusa šķiedras saglabā savas ekoloģiskās īpašības arī utilizācijas procesā: izmests bambusa apģērbs sadalās līdzīgi kā augu atliekas, nepiesārņojot vidi.

Ko šuj no bambusa?

Ražotāji un pētnieki apgalvo, ka bambusa šķiedras īpašības ir labākas nekā pierastajai kokvilnai. Dvieļi, halāti, gultas veļas komplekti atšķiras ar izteiktu maigumu un patīkamu, zīdainu spīdumu, turklāt standarta vannas dvielis var uzsūkt pat līdz pusotram litram ūdens.

Nav mazsvarīga arī augstā termoregulācija un ventilācija – peldmētelī, kas izgatavots no bambusa, nekad nebūs karsti vai auksti, bet palagi un cita veļa no šī auduma radīs komfortu jebkurā gadalaikā. Visas šīs īpašības, kā arī lieliskais izskats saglabājas arī pēc vairākām mazgāšanas reizēm.

Mājas tekstila un gultas veļas audumiem mēdz būt ļoti atšķirīgas tekstūras - frotē, zīdaina, žakarda - jebkurā gadījumā tiem būs patīkami pieskarties.

Šādu apģērbu ir ērti valkāt un tas īpaši ieteicams bērniem un grūtniecēm, kā arī ikvienam, kas rūpējas par savu veselību.

Pareiza kopšana

Kvalitatīvas lietas pelnījušas rūpīgu kopšanu. Iegādājoties izstrādājumu, kas izgatavoti no bambusa, uzmanīgi izlasiet etiķetes saturu.

 • Kopumā šādi produkti jāmazgā "maigā mazgāšanas" režīmā, izmantojot vieglus mazgāšanas līdzekļus bez balinātāja, kā arī nevajag izmantot centrifūgu.
 • Materiāls, kura sastāvā ir mazāk par 70% bambusa, var mazgāt vidējā režīmā un centrifūgu izmantot ar nelieliem apgriezieniem.
 • Bambusa šķiedru hidroskopiskums veicina to, ka apģērbi saglabā lielu daudzumu ūdens un prasa ilgāku žāvēšanas laiku.
 • Tā kā bioloģiskās šķiedras parasti sarūk līdz 5%, jābūt gataviem, ka pēc pirmās mazgāšanas reizes apģērbs var nedaudz sarukt (parasti vadošie zīmoli paredz šo situāciju un izgatavo produktus nedaudz lielākus par standarta izmēriem).
 • Parasti šādiem materiāliem nav vajadzīga gludināšana, bet, ja tomēr nepieciešams, tad var gludināt no šuvju puses ar siltu gludekli. Tvaiku un ūdens smidzināšanu labāk nelietot, lai bambusa šķiedras nedeformētos neizskatīgu gredzenu formā.

Materiāls sagatavots un tulkots no tkaninfo.ru